Kuchipudi

Úvod Indie
Kuchipudi je tanec typický pro oblast Andhra Pradéše v jižní Indii. Je velmi snadné si jej splést s jeho známějším příbuzným, Bharatnatyam.
 
 
Podle jednoho příběhu žil mladý muž jménem Siddhapa, jehož oženili s nádhernou dívkou. Naneštěstí ale, když přejížděl řeku na své cestě na svatbu, se jeho loďka převrátila a on se začal topit. Prosil Boha o smilování a sliboval, že svůj život zasvětí Jeho službě. Bůh jeho modlitby vyslyšel a mladík se znovu zrodil jako Siddhendra Jogí, velký básník a sannjásí (mnich v celibátu), který psal v jazyce Telugu. Jeho nejvýznamnější dílo je Bhama Kalapam, které oslavuje Boha Krišnu. Nadšený král Tana Šáh věnoval v roce 1678 tanečníkům půdu kolem vesnice Kučelapuram, ve které svůj tanec provozovali a odtud také pochází jeho jméno. 

 

Dříve byli tanečníci pouze muži, protože Siddhendra cítil, že kdyby zapojil ženy, vedlo by to k úpadku tohoto tance. Napsal také Paridžátha Paharanam, což je pravděpodobně první Kučipudi taneční divadlo. Původně nešlo o sólový tanec, vždy tančila skupina mužů nebo chlapců. Podle dalšícho z nesčetných příběhů, které se k tomuto tanci pojí, viděl jeden krutý král představení, kde tanečníci plně zobrazili jeho hrůzovládu. po tomto vystoupení se král zastyděl a přestal se svým terorem. Původně, stejně jako ostatní tance, bylo Kučipudi výhradně chrámových uměním. v součastné době je Kučipudi spíše sólovým tancem, který si ale ponechal bohaté výrazy obličeje, houpavé pohyby kolenou a kruhové pohyby rukou. Samozřejmě jej dnes tančí i ženy. 

 

Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

Tanec je založen na Bhagavata Mela Nátakam, neboli na tradičním tanci spojeném s divadlem. Stejně jako v Bharatanatjam, které je Kučipudi velmi podobné, se kombinuje Nritta (rytmická sekvence), Nritja (rytmická pasáž pojená s divadelním představením) a Nátja (čisté divadlo s příběhem a postavami). Kučipudi poznáte podle vemi rychlé práce nohou, stylizované mimiky a občas také prokládané dialogy herců - tanečníků. Další jedinečností Kučipudi je Tarangam, což je tanec na mosazném talíři, při cemž často tanečník balancuje s nádobou vody na hlavě a někdy i zapálenými lampami v rukou. Hudba ke Kučipudi je samozřejmě karnatická, typickými nástroji je buben mridanga, flétna, činelky mandžíry, vína a housle. 

 

Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

Kostýmy jsou velmi podobné, jako u Bharatanátjam. Většinou je to sárí anebo kostým ušitý z tradičního sárí, který má zavázané sárí připomínat. Sárí většinou mívá okraj v jedné barvě, hustě zdobený zlatem, se kterým kontrastuje zbytek sárí, většinou jednobarevný v odlišné barvě.

 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga