Maharastra - země bollywoodských sárí

Úvod Indie

 


Počet obyvatel: 115 milionů
Hlavní město: Bombay (Mumbai)
Jazyk: Maráthština
SPZ: MH

 


Nikde jinde nelze obdivovat tak dokonalý střet maráthské tradice se západní kulturou, jako v Bombaji. Luxusní mrakodrapy se tyčí nad chudinskými slumy a maminky zabalené v sárí doprovázejí svoje dcery v džínách a minisukních. Nejluxusnější rezidence v celé Indii a pohádkové pláže na západě a starobylé jeskyně Adžanta a Ellora na východě. Taková je Maháráštra.

 

Úchvatná, do skály vytesaná jeskyně v Ajantě
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 


Historie

 

Nejstaršími památkami jsou buddhistické jeskyně Adžanta a Ellora z 2. století našeho letopočtu, vyzdobené mnoha malbami, ze kterých se dozvídáme nejen o historických faktech, ale také o tom, jaká sárí a šperky se v té době nosily. (O módě v tomto období připravujeme celý článek). Už odpradávna bylo území Maháráštry protkáno obchodními cestami mezi severní a jižní Indií. Název Maháráštra se ale poprvé objevuje až v 7. století. Je snad odvozen od slova "ráthí", což je vozataj. Maráthové sídlící na tomto území totiž byli výborní vozatajové a válečníci. Od 10. až do 14. století zde vládli hinduističtí vládci a po nich pak muslimové s centrem v Dillí, kteří se u moci udrželi až do 18. století. Symbolem odporu proti nim se ale stal velký vojevůdce Šivadží (1630-1680), který spojil Marátské vůdce z Mavalu, Kónkanu a Déše a stal se jakýmsi otcem maráthského národa. Vytvořil dokonce malé království, které nejen odolávalo nepřátelským silám, ale stalo se i vzorem ideálního státu - s propracovanou občanskou i vojenskou strukturou a s naprostou náboženskou tolerancí. Součastnou podobu dostala Maháráštra odtržením Gudžaráthu od původního státu Bombaj.

 

Jeskyně Ajanta zvenku
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

Bombaj a Bollywood

 

Bombaj (nebo také Mumbai) je bezesporu průmyslovým i obchodním centrem celé Indie. Nejvíce se také podobá západu a často připomíná spíš nějaké americké město.jeho symbolem je památka Gateway to India (Brána do Indie), kterou nechali postavit Britové na počátku 20. století. A shodou okolností, když po vyhlášení nezávislosti Indii opouštěli, právě touto branou procházeli poslední vojáci. V celé metropoli najdeme mnoho pozoruhodných staveb z britské éry, jako je třeba Vikroriino nádraží.

 

Silueta noční Bombaje
Zdroj: https://commons.wikimedia.org


V součastné době se ale nejžádanějším symbolem Bombaje (a Indie vůbec) stává zdejší filmová tvorba. Natočí se zde třikrát více filmů, než v Hollywoodu (odtud i název Bollywood). V drtivé většině jde o šíleně přeslazené filmy s nevalným dějem a nezbytnými akčními zápletkami, které si ale získají srdce i západního diváka svojí barevností, veselostí a v neposlední řadě i tancem a krásnými herečkami. Oproti prázdnému pozlátku Hollywoodu čiší tyto filmy radostí ze života a mají duši. Nezbytností je happy-end. A je to právě hudba z těchto filmů, kterou slyšíte po celé Indii od rána do večera (noci často nevyjímaje) a která okupuje vrchní příčky indických hitparád. Západní interpreti pak zůstávají hodně daleko za nimi. 


 

 

Hudba

 

Nátja sangít je poloklasický hudební styl, který nabízí kouzelný průnik mezi hlubokými klasickými tóny a původní místní hudby s výraznými a rychlými změnami. 

 

Lidové tance

 

Mnohé svátky bývají v Mahárástře důvodem nejen k oslavám, ale také k představení mnoha tradičních maráthských tanců. Jedním z oblíbených je Tamaša neboli Lavani. Název Tamaša pochází z Persie a znamená veselost a zábavu. Stejně jako většina indických tanců kombinuje tanec, hudbu a výrazy obličeje.Vznikl patrně během 17. století, když oblast ovládl vojevůdce Aurangzeb. Tančí se zejména v období dubna a května. Často zpodobňuje celé filozofické diskuze za doprovodu rytmu bubínků. Krásné tanečnice nosí osmimetrové sárí. Představení trvají celou noc a nakonec se symbolicky zapálí hora Manmatha.)

 
 

Tanec Lavani
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 


Mezi náboženskými tanci to pak jsou Dindi a Kála. Hudební doprovod k Dindi tvoří hráč na buben mridangu a zpěvák. Tento tanec se tančí v měsíci Kártik (říjen-listopad) ve dnech Ekádaší (11. den po úplňku a po nově). Kála je naopak oblíbený mezi rybáři. Tančí ho muži i ženy rozdělené do dvou skupin. Muži napodobují pohyb lodě a ženy, držíce se za ruce, se přibližují k rybářům. Obě skupiny se pak spojí a tančí spolu za pohybů symbolizujícím pohyby moře a nadhazování rybářských sítí.


Krásné záběry a další informace z této kouzelné země najdete zde:


 

Bavlněná sárí 

 

Maráthské ženy nosí dlouhatánská osmimetrová sárí (v Maráthštině sadi nebo lugáde) a naopak kraťoučká čoli, která často nesahají ani do půlky zad. často mívají kostičky, někdy jsou tak droboučké, že samotné pole čtverečku tvoří jen pět bavlněných vláken. Maráthská sárí, která se většinou váží na styl kachcha (mezi nohy), mívají pallu neboli ozdobené zdobení na obou koncích, jsou tedy oboustranné. Mnoho sárí vyráběných v Maharásthře se nazývá Ilkal sárí. Jsou to sárí v tmavých barvách se zářivými, bohatě vytkávanými okraji. Většinou je zdobí typická mřížka. Nejedno bavlněné sárí je zdobeno výšivkou zvanou kasuti - ta sestává buď z barevných nití nebo zari. Zobrazovat může buď oblíbený středoindický motiv podobný sněhovým vločkám, nebo různé motivy, jako jsou sloni, květy nebo ptáčci.

 

Bavlněná sárí z Maharástry

 

Paithani sárí

 

Se vyrábějí ve stejnojmenném městě na břehu řeky Godavarí již nejméně 2000 let. Většinou kombinují červenou barvu s nějakou jinou, kontrastní. A většinou jsou zdobená zlatým motivem teček nebo mincí. Vzor se vplétá do osnovy sárí při jeho tkaní. Původně byla sárí kromě bohatého okraje a vlečky poměrně jednoduchá, to už ale dnes neplatí. Právě okraje a vlečku zdobí typické paithanské motivy sestávající z pávů, koleček, hvězdiček a květin, vše bohatě zatkané do záplavy zlata. Nejoblíbenějšími motivy jsou ale tota-maina (papoušek), bangdi-mor (páv s kulatým vzorem) asavali (květina s hroznem vína) a narli (kokos). Dříve se okraje vytkávaly pravým zlatem, dnes už spíše jen obyčejným kovem nebo stříbrem. Utkat ta nejluxusnější sárí trvá od šesti měsíců do roku a půl. Na takové sárí si pak musíte ušetřit třeba i čtvrt milionu. Díky vysoké kvalitě ho ale mohou nosit i vaše pravnučky. O nádherných paithanských sárích se zmiňovali už Řekové a oblibě v Evropě se těší dodnes. jen tak pro zajímavost - v 19. století patřily Paithani sárí mezi nejdražší sárí na indickém subkontinentu. Není náhodou, že když se British Airways rozhodly ozdobit ocasy svých letadel vzorky typickými pro země, kam tato letadla létají, tak si pro letadlo létající do Indie vybrali právě paithanský motiv. Krásná tradiční sárí se tkají také v Jeole, která se proslavila svými mangovými vzory na vlečce a také v Pune nebo Násiku.


 

Starobylé Paithani sárí
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

 

Sárí moderní

Všechna sárí, která mají moderní vzorek a velmi často nemají zdobené okraje nebo vlečku, se nazývají Bombaj sárí nebo také Designer saree. Tato sárí vypadají v podstatě jako šaty a snoubí se na nich tradiční indické motivy s moderními, někdy až bláznivými vzory. Většinou bývají viskozová nebo polyesterová, jen vzácně uvidíte takový vzor na hedvábí nebo bavlně. 

Moderní syntetická sárí zaplavují indický trh.

 

Sárí Bollywoodská

 

Samostatnou kapitolu však tvoří sárí, která jsou speciálně vyráběná pro bollywoodské filmové hvězdy. To pak každá Indka tajně touží mít úplně stejné sárí, jako měla na sobě Aishwarya Rai nebo Priyanka Chopra. Ale jen několik z nich si to může dovolit, protože tato sárí jsou opravdu vrcholnou ukázkou indické tvořivosti a tomu odpovídá i jejich cena. Hlavním návrhářem Bollywoodu je Manish Malhotra.

 

Sárí inspirovaná Bollywoodem.

 

A pěkně etnické styly nošení sárí, typické pro oblast Maharástry, můžete nastudovat zde:

 

 

 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2025 © Ganga