Meghalaya
Počet obyvatel: 3 miliony
Hlavní město: Shillong
Jazyk: Garo, Khasi, Angličtina
Meghalaya je novým horským státem, který vznikl oddělením od Assamu. Je obydlený starodávnými kmeny, které dosud zachovávají přísný matriarchát. I když se muži přiklonili k západním oděvům, ženy stále nosí svá primitivní, ale bohatě zdobená polosárí.
Příbytek oblaků Zdroj: https://commons.wikimedia.org |
Historie
Meghalaya (název doslova znamená "Příbytek oblaků" nebo "Oblačný příbytek") vznikla až v roce 1972 odštěpením dvou teritorií ze státu Assam. Její populaci tvoří nespočet kenů, které Britové souhrnně nazývali Hill tribes - čili horské kmeny. Zejména v lesnatých středních částech země tvoří domorodci téměř 100% veškerého obyvatelstva. Nejpočetnějšími kmeny jsou Khasiové, Džantiové a Garové. Meghalaya je jedním ze tří indických států, ve kterých je hlavním náboženstvím křesťanství.
Vodopády Nohkalikai Zdroj: https://commons.wikimedia.org |
Matriarchát v Indii?
Meghalaya je prý jediným státem, ve kterém se až do dnešního dne zachoval matriarchální systém ve své původní podobě. Veškerý rodinný majetek zde dědí nejmladší dcera a není divu, že narození mužského dědice zde bývá přijímáno se stejně smíšenými pocoty, jako narození holčičky v jiných částech Indie. K utvrzení sňatku dvou lidí často nebývá potřeba svatebního obřadu, většinou stačí, když se ženich nastěhuje do nevěstina domu (ve zbytku Indie je to vždy naopak). Žádné věno se samozřejmě z jedné ani druhé strany neplatí. Domorodá společnost se staví velice beneviolentně i k rozvodu - manžel se za každých okolností musí odstěhovat z domu manželky a oba manželé se mohou dle libosti znovu oženit. Děti zůstávají s matkou, která má vždy hlavní zodpovědnost za jejich výchovu a vzdělání. Pokud náhodou porodí svobodná žena, nejde o žádnou ostudu a její děti se stanou automaticky součástí rodiny.
Mají to pod palcem :-) Zdroj: https://commons.wikimedia.org |
Oblečení
I když muži většinou přijímají západní styl oblékání, ženy stále nosí tradiční polosárí. Podoba se ale liší podle regionu, kmenu a místních zvyklostí. Většinou se jedná o kus látky sloužící jako sukně a k němu se různým způsobem váže horní část. Zdobení bývá poměrně bohaté - převažuje tkaný vzor nad tiskem nebo výšivkou. I když motivem se mohou stát i postavy lidí nebo zvířata, vzorek si stále drží charakteristickou podobu charakteristickou pro východoindické státy. Stejně tak podobné jsou i šperky - vévodí jim tlusté a početné šňúry korálků ze skla nebo přírodních materiálů. Samozřejmě existuje i modení podoba meghalajských polosárí - vyrábějí se z umělých materiálů a nosí se většinou jako sukně a šála přehozená přes jedno rameno, zdobená zlatými nebo barevnými pruhy a butti.
Tanec Wangala Zdroj: https://commons.wikimedia.org |