Sikkim

Úvod Indie

 

Počet obyvatel: 610 000 (nejméně obydlený stát)
Hlavní město: Gangtok
Jazyk: Nepálština, Tibetština, Bhútia a Lepča

 

I když malý státeček v Himalájích, Sikkim, patří jak národnostně, tak kulturně spíše k Nepálu nebo Tibetu, je od roku 1975 součástí Indie, konkrétně 22. státem její federace. Hlavním lákadlem Sikkimu ale nejsou ani tak památky nebo paláce, ale přenádherné hory, nedotčená příroda a hlavně - nedotčení lidé, kterým dosud komerce nic neříká a žijí téměř stejně, jako od pradávna jejich předkové. I když Sikkim osidluje směska různých kmenů, všechny se vyznačují jednoduchostí - většinou to jsou pastevci nebo farmáři, buddhisté nebo hinduisté. 

 

HISTORIE

 

První zmínky o oblasti Sikkimu pochází z 8. století, kdy zemi navštívil buddhistický světec guru Rinpoče. Nejen, že zde zavedl buddhismus, ale také předpověděl zlaté časy monarchie. Ty nastaly o něco později, ve 14. století, když se tibetský princ Khye Bumsa podle svého snu vydal na jih a založil zde království. Jeho potomek, Phuntsog Namgyal, je považován za prvního Čogjalu (krále). Od té doby čelilo královstvíčko mnoha nájezdům Nepálců a Bhútánců, ale vždy se statečně ubránilo. Během britské okupace si udrželo nezávislost, s Brity se spojilo proti nepálu a zjískalo tak nazpět některá svoje území. v roce 1975 97% obyvatelstva v referendu schválilo, že se chtějí stát součástí indické federace - a stalo se. 

 

KAM JEZDÍ TURISTÉ

 

V Sikkimu potkáte turistů mnohem méně, než v Himaláji v Uttaranáčalu nebo Himčalpradéši a proto si tato místa zachovávají svůj pradávný ráz. Hlavním lákadlem jsou samozřejmě nedotčené hory lákající k trekům a lezení, případně raftování na divokých vodách. Někteří se sem uchylují za duchovnem - silná tibetská komunita znamená i mnoho buddhistických kláštěrů, z nihž nejznámějším je Rumtek. 

 

Jezero Samiti
Zdroj: https://commons.wikimedia.org

 

LEPČOVÉ

Původním kmenem, který sídlil na území Sikkimu, byli Lepčové. Předtím, než přijali buddhismus nebo křesťanství, měli svoje vlastní náboženství - Bon - a uctívali duchy hor a řek a žili v harminii s přírodou a celým okolím. Jejich folklór je velmi bohatý a oblíbené jsou zejména příběhy. Nyní žijí zejména v centrální části Sikkimu. Jsou světlejší a mají více mongoloidních rysů, než jejich sousedi.

 

Tance

Součástí bohaté kultury Lepčů jsou samozřejmě tance - například Zo-Mal-Lok je tanec znározňující sázení, pěstování a sklizeň rýže, při které se všichni obyvatelé bez rozdílu chytí za ruce a tančí. Chu Faat je starobylý tanec, který oslavuje horu Khangčendzonga a čtyři vrcholky, které k ní náleží - Pandim, Kabru, Simbrum a Narshing. Těchto pět zasněžených vrcholků prý ukrývá poklady, jako je sůl, léky, minerály, posvátné knihy a zrní. Tento tanec se tančí každý rok 15. dne 7. měsíce buddhistického kalendáře. Dalšími tanci jsou např. Dharma Jo - dožínkový tanec, Mon Dryak Loks - lovecký tanec,

 

Životní styl o oděv

Lepčové jsou velmi mírumilovní a i když jsou velmi inteligentní a snadno se vzdělávají, věnují se povětšinou pšstování rýže, pomerančů nebo kardamomu anebo drobnému obchodu. Jejich domy mají obdélníkový tvar a podlahu mají asi metr nad zemí. Žijí velmi jednoduše, ale jsou proslavení jako vynikající tkalci. Mužský oděv se nazývá pagi a sestává z kalhot, přes které se nosí pruhovaná látka, která vede kolem ramenou a je upevněná v pase, sahá až ke kolenům. Dámy nosí dvoudílný šat - halenu s dlouhými rukávy, které se říká tago a sukni zvanou domdyan. často také nosí na hlavě šátek. Tento tradiční oděv ale mimo rezervaci nosí velmi zřídka, spíše na rodninné oslavy, svatby nebo jiné společenské události.

 

BHÚTIOVÉ (Lačenpové a Lačungpové)

 

Jde o púvoní obyvatele Tibetu, ktří se zde usadili při svojí kigraci někdy v 15. století. V severní části Sikkimu tvoří většinu. Mají svůj vlastní společenský systém - Dzumsa je shromáždění lidí a Pipún je něco jako stařešina nebo náčelník, jemuž indická vláda svěřuje pravomoci k vybírání daní pro vládu a k urovnávání menších sporů. Také zde existuje třída aristokracie - Kazi, pozůstatky Čogjalského království.

 

Tance

Taši Sabdo je starobylý tanec, který znázorňuje předávání bílých šátků znározňujících nevinnost a čistotu, se kterými tančí chlapci i dívky. Populární jsou samozřejmě i tibetské tance, jako je Jak Čám, což je pocta jakovi, bez kterého se tibetské kmeny neobejdou a Singhi Chaam, který opěvuje horu Khangčendzongu, která prý připomíná sněžného lva.

 

Oděvy

Nejoblíběnějším otradičním oděvem je bakhu, což je volná halena připomínající pléšť, která je upevněná ze strany u krku a v pase bavlněným opaskem. Muži bakhu doplňují kalhotami, ženy nosí hedvábnou halenou s dlouhými rukávy zvanou hondžu.Pandgin je barevná látka, volně uvázaná vepředu, která značí vdanou ženu. Velké oblibě se těší masivní zlaté šperky. 

 

Zdroj: https://commons.wikimedia.org


NEPÁLCI

 

I když se zde ze všech kmenů objevili nejpozději, tvoří nyní 80% všeho obyvatelstav. Kromě Šerpů a Tamangů, kteří jsou buddhisti, jsou všichni hinduisti s pevným kastovním systémem. Jsou vynikajícími zemědělci a právě oni v Sikkimu zavedli systém terasovitých políček, které se v Himaláji tak osvědčili. 

 

 

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga