Charita 2007
V poslední akci Sarees For Life se vybralo neuvěřitelných více než 11 000 korun. Ty už putovaly organizaci Food For Life tam, kam jste si sami přáli, a tak vám přinášíme reportáž o tom, kterak všechno proběhlo.
VZDĚLÁNÍ
Vybralo se (na vzdělání) 2440,- Kč - Sevadevi 200, Petjaa 300, Jenny 150, Alena 300, Irenseh 380, Petrakoin 200, Nina 200, Nailah 310, Jana 200, Lucie 200, plus 1580 z peněz "Na cokoliv" - 220 Mbabaj, 60 Amerasu, 100 Kai, 300 Renata, 400 Pavla, 300 Studio Slunce Brno a 200 anonymní.
Celkem tedy 4020,- Kč neboli 8000 rupií.
Tato částka zaplatí dvěma dětem školné ve večerní škole na celý rok. Dostane se jim základní vzdělání, základní strava a zdravotní péče a nezbytné školní pomůcky. Děti zde nenosí uniformy. Učí se angličtinu, hindštinu, matematiku a základy ostatních předmětů. Vyučují je mladší učitelé nebo žáci vyšších ročníků, kteří by se chtěli věnovat povolání učitele a tuto svoji "přípravku" berou opravdu vážně a důsledně. Nejsou zde klasické ročníky - děti jsou rozděleny podle dovedností. Pokud rychle zvládnou učivo, postupují do vyšší třídy. Funguje zde i něco jako přípravka nebo školka pro nejmenší. Výuka probíhá ve třídách denní školy, která má samozřejmě vyšší standart, ale také vyšší náklady na sponzoring dítěte.
Večerní výuka.
|
Přípravka pro nejmenší.
|
Učební plány, které si učitelé svědomitě připravují.
|
Takže jdeme vybrat holčičku a chlapečka na sponzoring. To se snadno řekne, ale hůře udělá. Z několika tříd mi učitelé vybrali po dvou dětech a jak tam tak všechny seděly, opravdu jsem nevěděla, na které dvě z nich ukázat. Samozřejmě jsem měla tendenci sáhnout po těch nejusmrkanějších a nejzanedbanějších. Pak jsem se ale učitelů zeptala, které z nich do školy chodí nejsvědomitěji a učí se nejlépe - a vida, najednou jich bylo jen pět. Jedna z nich, Šraddhá, je dokonce dcerou prodavače v zelenině, kam si chodím pro saláty. Ale ani pak nešlo ukázat jen na dvě, takže hurá, sponzorujeme všech pět, - jedno je ze "všeobecných" příspěvků (Aysha 400, Tereza 200, Dana 400, Prema Priya d.d. 900) a ty ostatní dvě platí Ganga :-) Může se stát, že žák do školy z nějakých důvodů (většinou rodinných - musí začít pracovat, aby pomohl živit rodinu) odejde, jeho místo pak automaticky nahradí další čekající kandidát.
Vybrat si nebylo jednoduché....
|
Pět "nejlepších" :-)
|
JÍDLO PRO CHUDÉ
Vybralo se 750,- Kč (na jídlo pro chudé) - Petra 150, Jenny 150, Petra 300, Petra 150, plus 1000 z peněz "na cokoliv" - Jaroslava 400, Arwen 200, Ivana 200, Shahlah 200
Celkem 1750,- Kč neboli 3500 rupií
Tato částka zaplatí (a také zaplatila) hostinu pro zhruba 700 lidí. Ta se koná vždy v 17.00 v hale Sandeepani Muni School a najíst dostane opravdu každý - když jídlo zbyde, dostanou lidé ještě výslužku domů. Rozdává se kičrí, o kterém se říká, že je pokrmem králů i chudáků - je totiž jak levné, tak velmi lahodné. V podstatě se jedná o výživnou směs luštěnin, rýže a zeleniny. Jídlo pro jednoho človíčka vyjde na necelé tři koruny.
ZDRAVOTNÍ PÉČE
Vybralo se 1350,- Kč (na zdravotní péči) - anonym 300, Markéta 200, Jenny 150, Alenka 300, Katrin 400, plus 720,- Kč z peněz "na cokoliv" - Jana 200, Mbabaj 120, Jitka 200, anonym 200.
Celkem 2070,- Kč neboli 4100 rupií.
Tyto penízky stačí ke dvěma dnům bezplatné lékařské péče pro nějakou vesnici v okolí Vrindávanu včetně zdravotnického materiálu, léků a podobně. Mnoho z lidí vidí lékaře úplně poprvé a ti se tak setkávají nejen s akutními případy, ale musí také napravovat následky zanedbané péče, jako neléčené zlomeniny či nemoci. Také se z těchto peněz financuje ošetření dětí, které nechodí do Sandeepani Muni School, ale které rodiče do školy přinášejí s nejrůznějšími nemocemi a úrazy, protože jinou zdravotní péči si nemohou dovolit. Protože se jedná o celodenní záležitost, nebylo bohužel pro mě možné se akce zúčastnit a přivézt vám fotografie - snad příště, a nebo zkusím poprosit Rúpu o fotodokumentaci.
PÉČE O KRÁVY
Vybralo se 940,- Kč (na kravičky) - Petra 150, Jenny 150, Pindruše 300, Shahlah 190, Petra 150
Celkem 940,- Kč neboli 1900 rupií.
Stejně, jako zde máme útulky a nemocnice pro pejsky a číči, ve Vrindávanu mají nemocnici pro neméně přítulné, roztomilé a inteligentní kravičky. Ty se zde léčí nejčastěji s úrazy a zlomeninami, které utrží při dopravních nehodách. Také se tu ocitnou například kravičky s nádory, nemocemi, a nebo opuštěná vyhladovělá telátka. Kravičkám i býčkům se v nemocnici dostává prvotřídní péče a ošetření, samozřejmostí je vydatná strava. K dispozici mají velký výběh a o jejich blaho se starají nejen veterináři (i ze západu), ale i pracovníci a dobrovolníci, kteří je například pravidleně hřebelcují (pokud jde tento termín vůbec použít i na kravičky). Váš příspěvek stačil na dva dny provozu této nemocnine s více než 200 pacienty - na jídlo, údržbu i léky.
RAM PRASAD
Zbylo nám 1600,- Kč (Shahlah 100, Kai 200, Marie 200, Heda 400, anonym 300, Štěpánka 200, Jitka 200). Rozhodla jsem se čekat, co se vyvrbí, nebo přispět na léčbu Laxmí (viz níže). A něco se vyvrbilo. Na jednu večerní hostinu přinesla svoje dítě - v naprosto hrozném stavu - starší žena. Zřejmě bylo předčasně narozené a ve svých 10 měsících nevypadalo o nic lépe než novorozeně. Rúpa mi řekl, že je to malý Ramprasad a že už nějakou dobu ho sem jeho matka nosí na bezplatné ošetření a dostává i mléko a základní vitamíny, které si nemůže dovolit. Dle propočtů právě těchto 1600,- vystačí na vše potřebné pro Ramprasada na celý rok. Za krátkou dobu, co sem chodí, prý udělal Ram Prasad velké pokroky - předtím se nedokázal ani pohnout, ani otevřít oči. Je jasné, že zůstane postižený do konce života, včasná pomoc mu snad přece jen život usnadní, jak jen to bude možné.
LAXMI
V posledních novinkách o tom, co se momentálně děje ve Food For Life jsme psali o malé Ranjaně, na kterou spadl býk a která potřebuje peníze na léčbu zlomené nohy. Reagovali jste ihned s nabídkami pomoci - v ten okamžik už ale Ranjana sponzora měla. Rúpa mi ale psal o další desetileté holčičce, Laxmi, která má komplikovaný případ střevní tuberkulózy - má střeva nejen plná hnisu a vody, ale i červů, kteří mohou způsobit jejich zauzlení a smrt. Výdaje na její léčbu jsou tyto:
500,- Kč již utraceno za vyšetření, 2250,- za nemocniční poplatky, 600,- Kč za společníka v nemocnici, 2250,- za léky a pak léky na další dva roky, které zabrání následkům - 500,-/měsíc, čili 12000,- Kč. Na zájemce o pomoc Ranjaně jsme se tedy obrátili s těmito informacemi, takže Laxmi moc děkuje Irenseh, která jí poslala (bez sárí) 500,- Kč a Stáně za 1500.- (rovněž bez sárí). O zbytek její léčby se podělila Ganga s Barrym a Markem (tuším z UK)
Dostat ale Laxmi do nemocnice rozhodně nebylo jen tak. Rodičům nebylo možno vysvětlit, že trpí střevní tuberkulózou - na pohled byla totiž zdravá jak řípa. Otec měl zkušenosti jen s plicní TB, takže závěrům lékařů nevěřil a Laxmi odmítal do nemocnice pustit. Po tuhém boji se ale povedlo, a tak minulé pondělí Laxmi nastoupila do nemocnice. Nastal ale další problém. V Indii nemají zdravotní sestřičky a veškerou péči o pacienty - převlékání, vaření atd. vykonávají příbuzní. Oba rodiče se ale odmítli o Laxmi v nemocnici starat, a tak Rúpa musel platit jejímu otci, jako by ho zaměstnával, aby s ní vůbec v nemocnici byl. Za Laxmi jsme se jeli podívat ve čtvrtek - je umístěna v jednom z nejlepších nemocničních zařízení ve Vrindávanu a vítala nás celá rozesmátá - měla zjevně z návštěvy radost. Zatímco na ostatních postelích se tísnili příbuzní a známí pacientů, na její posteli polehával její táta, který nám stále tvrdil, že je úplně zdravá a v nemocnici je zbytečně. Rúpa měl pro otce opravdu drsná slova - kdybychom Laxmi nepomohli, čekala ji jistá smrt. Aby se v nemocnici nenudila, dostala anglickou hýbací knížku o pražském Golemovi :-)
Laxmi ještě ve škole - vypadá zdravě a rodiče si myslí, že zdravá je.
|
V nemocnici s knížkou s Golemem.
|
Dobře vypadající nemocnice je tou nejlepší ve Vrindávanu.
|
Laxmi chce domů, jeden den ale musí ještě vydržet.
|