Henna - Mehendi
Fotografie v tomto článku jsou od brazilské umělkyně Rosany, která nyní funguje v Čechách. Můžete ji kontaktovat přes:
Facebook: https://www.facebook.com/RosanaAraujoMehandi
Email: rosanamehandi@gmail.com
Instagram: https://www.instagram.com/rosanamehandi/
Autor: Astrid
Pro vyhledávání informací o henně na internetu a v knihách je dobré znát i její alternativní označení: hindsky: mehandi, arabsky: hinna, latinsky: lawsonia inermis, také mehndi, al-khanna, al-henna, mendee, khidab, jamaica mignonette, egyptian privet, lawsonie jemná, pravá alkana (kamejník barvířský), Rezeda z Jamaiky
Hennu zná většina lidí jako přírodní barvu na vlasy. Možnosti jejího využití jsou ale mnohem širší. V Indii a na celém středním východě se užívá také ke zdobení celého těla. Barvivo se získává z rostliny Lawsonie, jejíž usušené lístky smíchané s horkou vodou zabarví kůži mahagonovým odstínem. Tento košatý keřík je většinou 1,5 - 6 metrů vysoký a má podlouhlé zelené lístečky. Kvete převážně v červenci a srpnu a jeho krémové, žluté, růžové či červené kvítky sladce voní. Po odkvětu zůstávají malé kulaté modročervené plody. Roste v horkém a suchém podnebí, zejména v Indii, v Egyptě a v Tunisu.
Fotka: Rosana Araujo Mehendi Design |
Historie
Existují určité rozpory v tom, kdy se henna začala užívat. Nezvratným důkazem jsou již egyptské mumie, jejichž vlasy a nehty byly obarveny egyptskou načervenalou hennou. Botanikové ovšem věří, že rostlina pochází z Persie. Většina odborníků se shoduje alespoň na tom, že se henna užívá už asi 5000 let! Tomu nasvědčují i archeologické průzkumy - v Indii v jeskyni Adžanta Elora u Bombaje (320 n.l.) - zdejší malba zobrazuje princeznu z Patliputry, jak sedí pod stromem a ruce i nohy má pomalovány květinovým vzorem z henny. Také v Písni Šalamounově je henna opěvována. V Indii má henna mezi rostlinkami své významné místo. Indové věří, že henna je obzvláště milá bohyni Lakšmí, takže přináší štěstí a prosperitu.
Nyní se henna používá v lékařství, barvířství (např. k barvení látek) i v kosmetice. Henna je známá především díky svému vysokému obsahu výživných látek. Používá se celá rostlinka šťáva z květů, lístky, kořeny i kůra.
Velmi často je henna používána ke zdobení těla. Podle tradice se hennou v Indii zdobí při významných oslavách nejen ženy, ale i muži a děti. Krásné ornamenty vyzdvihují výjimečnost svátečního dne.
Henna obsahuje velké množství duálních pigmentů - karoten (oranžový) a xantrofyl (žlutý). Pak také obsahuje chlorofyl "a" a "b". Když hennu smícháte s vodou a vytvoříte tak pastu, tyto pigmenty se rozpustí ve vodě. Když se pasta nanese na dlaň, pigmenty prostoupí pokožkou (epidermis) a spojí se s buňkami pokožky na delší dobu (15 dní až měsíc). Této reakci se říká přirozená chromatografie.
Fotka: Rosana Araujo Mehendi Design |
Jak vytvořit tetování hennou
Můžeme doporučit hennu ajurvédskou - to znamená zelený prášek bez chemických přísad, který má léčebné účinky. Zelený pudr zalijeme horkou vodou a vytvoříme pastu, která není ani příliš hustá, ani nekape. Necháme alespoň 3 hodiny (nejlépe přes noc) odležet v lednici. Hennu poté aplikujeme na depilovanou, peelingem ošetřenou pokožku. V případě užití přírodní henny aplikujte na kůži olej (nejlépe eukalyptový - ten pokožku připraví k přijmutí barviva), poté můžete tvořit samotné obrazce. tradičně se nanáší dřevěnou tyčinkou - to chce ale opravdovou zručnost. Pro začátečníky se prodávají různé aplikační sáčky s úzkým otvorem, nebo se užívá obyčejný sáček s propíchnutým koncem. Když vytvoříte celý obrazec a henna zaschne, aplikujte na ní opatrně olej. Pak ovažte ozdobenou část těla gázou a nechte působit přes noc. Ráno opatrně sloupněte hennu a neustále ji mažte olejem. Tetování Vám vydrží asi 2 - 3 týdny, podle toho, jak se o něj budete starat. Výsledný odstín záleží na barvě Vaší pokožky - čím je tmavší, tím bude barva více splývat a bude méně výrazná. Pokud chcete, aby henna lépe prostoupila pokožku, měla lepší barvu a také krásně voněla, můžete přidat něco z následujících doplňků: hřebíček, levanduli, citrónovou šťávu, cukr nebo eukalyptový olej. Hennu si můžete obohatit také spoustou dalších přídavků - například silnou kávou nebo čajem, které přidáte do směsi. Množství receptů, jak vytvořit tetovací pastu z henny je nekonečně mnoho....Takže zkoušejte tak dlouho, dokud nebudete spokojeni.
Fotka: Rosana Araujo Mehendi Design |
Druhy henny v současnosti
Dnes existuje opravdu mnoho druhů henny. Je proto nutné se v nich orientovat tak, abychom dosáhli při zdobení kýženého výsledku.
Podobně jako u ostatních přírodních produktů platí i u henny, že se liší oblast od oblasti, kde byla vypěstována. Rozlišujeme hennu egyptskou, marockou, indickou, iránskou, indonézskou, arabskou… Velmi kvalitní je hnědočervená henna z Rádžastánu - vyrábí se z rostlinky Lawsonia Elba již po 500 let. Dalšími známými oblastmi v Indii je Pundžáb, Madhja Pradéš a Gudžarát. Pěstování ve velkém započalo již v období králů Mevar Rádžputů v mughalském období.
Hnědý henna pudr: Užívá se k aplikaci henny na ruce, nohy, tělo i moderní tetování. Je ideální k obarvení šedivých a bílých vlasů do hněda.
Červený henna pudr: O tento druh je skutečně velký zájem - zabarvuje totiž kůži do červena. Je vhodný zejména jako svatební tetování, nebo pro tanečnice kathaku. Vhodný je spíše pro světlou pleť. Světlým vlasům pak dodává načervenalý nádech.
Rostlinný henna pudr: Nejčastěji se používá k barvení vlasů. je to směs prášku z henny a bylinek. Je ideální pro regeneraci vlasů, kterým dodává pevnost.
Neutrální henna pudr: Vyrábí se z různých druhů lístečků henny. Dává se také symbolicky na náhrobní kameny jako požehnání.
Černý henna pudr: Je to směs prášku z henny a chemikálií. Je v něm mnoho syntetických přísad proto, aby barvil černě. U některých lidí vyvolává silné alergické reakce.
Henna pasta: Prodává se v hliníkových tubách s plastikovým hrotem k aplikaci. Je nutné dbát na datum spotřeby, jelikož tyto pasty bývají často prošlé a tudíž nekvalitní.
Fotka: Rosana Araujo Mehendi Design |
Co hennou zdobíme?
Postupem času se stalo používání henny mezinárodní záležitostí. Originální způsob tetování se stal velmi populární a od tradičního zdobení rukou a nohou se přešlo i k různým módním tetováním na zádech, pažích, kotnících, pupíku atd. Lze říci, že hennou můžeme zdobit vlastně celé tělo, jelikož je zdraví prospěšná. Rituální zdobení hennou se tradičně vztahuje zejména na nevěsty. Totiž stále se věří, že ozdobené ženě přinesou ornamenty štěstí a krásu. V Indii také existuje pověra, že čím tmavší Vám tetování na kůži vyjde při mehandi, tím více Vás bude mít ráda manželova tchýně. Posuďte sami...:-)
Vlivem zahraničních hvězd - jako třeba Madonny, Björk či Gwen Stefanni se zájem o mehndi značně zvýšil. Lidé o etnické tetování začaly projevovat veliký zájem zejména potom, co se objevilo v hudebním klipu Frozen. Tyto mile vonící obrázky na těle mají obrovskou historii a nás zřejmě přitahují i proto, že jsou svázány s krásnými okamžiky našeho života - jako je svatební obřad, slavnost či festival.
Fotka: Rosana Araujo Mehendi Design |
Henna léčí
Hena krášlí i léčí. Zklidňuje pokožku, dobře účinkuje jako deodorant, antiseptikum, užívá se proti vyrážkám z vedra, alergiím, kůži ochlazuje a osvěžuje. Přidává se také do pleťových mlék a mastí. Léčí spáleniny a kožní záněty. Ájurvédačarjové a mudrci dávné Indie Čarak a Šušrut se o henně zmiňují ve svých spisech a dodnes zůstává henna nepostradatelnou součástí ájurvédské ošdhalaj, tj. lékárny. Jen pro zajímavost uvádíme, že i Aristotelés hennu uvádí ve své Historii rostlin. Na internetu lze najít nespočet receptů na různé zábaly, čaje a masky z henny, které účinkují při nejrůznějších obtížích.
Fotka: Rosana Araujo Mehendi Design |
Henna v Indii
Noc před svatbou se slaví rituálem mehendi, kdy jsou ruce a nohy nevěsty zdobeny komplikovanými květinovými ornamenty a symboly plodnosti. Při tomto obřadu se sejdou příbuzní a přátelé v domě nevěsty. Během tetování je mladá dívka poučena a zasvěcena do tajů manželského života zkušenějšími ženami. Při obřadu se zpívá mnoho tradičních písní a tančí se v rytmu bubínků. Tím se dává na vědomí odchod nevěsty do domu ženicha, což je velmi důležitý krok v životě ženy. Existuje mnoho historek o trvanlivosti henny na těle nevěsty. Říká se, že když tetování na rukách nevěsty dlouho drží, prý se má v domě svého manžela velmi dobře a nemusí dělat domácí práce. Alespoň v prvních dnech po svatbě by nevěsta neměla žádnou namáhavou práci dělat. Matka nevěsty má proto pocit úlevy, když ještě po několika dnech na dlaních dcery vidí obrazce z henny.
Populární píseň z Rádžastánu
The henna lies soaking in a fine red bowl
The love juice of henna is a lovely tint
O lady who has painted thy hands
The love juice of henna is a lovely tint.
O lady put thy hand on my heart
The love juice of henna is a lovely tint.
V některých oblastech Indie se zdobí také dlaně ženicha. Tmavá barva henny po jejím prvním sloupnutí symbolizuje hlubokou lásku mezi ženou a mužem.
Hennu používají ženy a dívky každého věku. Je to ale doména především žen vdaných, které se takto - společně s bindi - označují. Vdovy většinou tetování nenosí.
Fotka: Rosana Araujo Mehendi Design |
|
|
|
Henna na středním východě
Ve této oblasti se henna užívá k dekorování rukou i nohou. Také muži k barvení vlasů a vousů používají právě hennu. Ženy se zdobí ornamenty přibližně každé dva týdny - obvykle po večerní modlitbě. Věří se, že působení barviva je nesilnější právě v noci a zvláště, pokud se nechá působit přes celou noc. K dosažení maximální tmavosti odstínu se vaří vyschlý citron ve vodě. Ta se pak přidá do hennové pasty. Kyselost činí barvu trvanlivější a také látky obsažené v citrusech odstín ztmavují. Po 3 až 4 dnech se promění barva tetování z tmavě hnědé na kaštanovou a za dalších 10 dnů je již světle oranžová. Tetování je znovu obnoveno většinou podle linií vybledlého tetování.
Pokud chceme vytvořit složité tetování po arabském vzoru, je vhodné používat párátko nebo sirku, jimiž nanášíme pastu. Ruka musí být energicky natažena po celou dobu tetování, jinak by bylo zdeformováno vráskami a nerovnostmi kůže.
Fotka: Rosana Araujo Mehendi Design |
Styly tetování
Rajasthani: Velmi oblíbený tradiční design, v kterém se uplatňují zvláště květinové motivy, jemné linky a celé působí jako krajka.
Gujarati, Marwari: V tomto stylu se často užívá oblíbený motiv pávů.
Mughlai, Khujaraho: Široké květinové motivy, Ganesha, manželé
Arabic: V arabských motivech naleznete obrovskou kreativitu, úžasné arabesky, ornamenty a linie dohromady vypadají nádherně. Lidská či zvířecí postava se nezpodobuje.
African mehndi: Geometrické obrazce vytvořené tmavou hennou na kůži vytvářejí rytmus. Zajímavé je například marocké tetování na bradě a tvářích v podobě teček, které prý zabraňují vstupu zlého ducha.
Henna jako regenerační barva na vlasy
Henna je přírodní barva, na každém vlasu vytvoří slabou ochranou výživnou vrstvu. Tento obal chrání vlasy proti vnějším nepříznivým vlivům a zabraňuje jejich dvojení a lámání. Henna dodává výživu i kořenům vlasů, působí na vlasovou cibulku a proto se doporučují několika hodinové zábaly. Henna je vhodná zejména na vlasy chemicky narušené, ať už po trvalé ondulaci nebo nadměrným vysoušením. Henna je prostředek, který poškozeným vlasům pomáhá vrátit pružnost a přirozenou krásu i zdraví. dávají vlasům lesk, hladkost a sílu.
Nikdy není možné přesně odhadnout, jaký bude výsledek. Může se vám stát, že docílíte žlutého, měděného, nebo titanově rudého odstínu, ale jen velmi vzácně se stane, že budou vlasy světlejší než předtím. V případě, že se vlasy obarví na křiklavě oranžovou, můžete použít skořápky vlašských ořechů, indigo nebo alkanet, aby barva ztmavla. Některé vlasy absorbují barvu jednoduše, jiné více odolávají a některé reagují neočekávaně a vznikají tak zajímavé barvy.
Vždy záleží na základní barvě vlasů. Havraní černé vlasy získají krásný zářivý lesk, tmavším vlasům dodá mahagonový nádech. Blondýnky nebo kaštanové vlasy jsou trochu v nevýhodě. Čím světlejší základ, tím ohnivější barva. Jistě i toto se dá zjemnit a použít k rozmíchání místo vody například bílý jogurt a nechat působit maximálně 30 minut. Pokud se poprvé obáváte výsledku, proveďte si testík na pramínku vlasů. Barvu hodnoťte až po dvou dnech, neboť se díky vzdušnému kyslíku budou vlasy vybarvovat.
Barvy na vlasy s hennou si můžete zakoupit ZDE:
Fotka: Rosana Araujo Mehendi Design |
Zajímavosti
|
|
|
|
Henna a Indie jsou dva nerozlučitelné pojmy. Po tisíce let se zdejší umělci zdokonalovali a vytvořily nádherné vzory, které mají lidé tak rádi, že jimi zdobí také látky. Můžete vidět vzory inspirované hennou skutečně na všem - na metráži, bubínku, dokonce na nehtech a lampičce nebo tašce. Dokonce i podle barvy hennového pudru se vyrábí látky a unikátní sárí. Veselý zelený odstín je skutečně výjimečný.
|
|
|
Během tisíců let a zejména pak v současnosti prošlo umění tetovat hennou velkou změnou. Totiž dnešní nevěsty nejen že mají na svých tělech nesmírně krásné ornamenty, ale tyto jsou ještě dvou i tří-barevné a k tomu přizdobeny třpytivou metalickou linkou ve zlaté, stříbrné či měděné barvě. To je skutečná pastva pro oči! Velmi oblíbené je stínované tetování. Do něho se někdy přidávají ještě broušené krystalky. Na běžné denní nošení se ale zůstává u tradičního způsobu zdobení už proto, že složitější úkony hennových mistrů jsou velmi drahé.
V původním významu mehendi znamená noc, kdy se čeká na to, až se objeví zbarvení. Pro indické ženy je henna součástí života, je součástí jich samotných a má pro ně hlubší než jen estetický význam. Při obřadu si ženy povídají a sdílí své radosti a starosti, zpívají a tančí. Škoda, že u nás tato tradice není!
Obchodníci a tetovací umělci si mohou mnout ruce. V Indii prý během festivalů mají až na 1000 zákazníků denně a hennu zde lidé kupují přímo po kilech. Ovšem takové profesionální tetování od mehendiwalli (to je skutečný umělec v tomto oboru) jako je třeba Shahnaz Hussein je velmi drahé. Stojí i několik tisíc indických rupií. Většinou se toto umělecké řemeslo dědí po generace, jelikož umožňuje poměrně slušné výdělky.
Pokud trpíte nespavostí, prý existuje trik, jak toto trápení ukončit. Naplňte polštářek růžovými kvítky henny. Prý mají uspávací efekt. Nejen to, také krásně voní a vyrábí se z nich dokonce oblíbené parfémy.