Ozdoby rukou a nohou
PRSTÝNKY
Musím přiznat, že co se prstýnků týče, mají Indky hodně podobný vkus jako my, akorát upřednostňují o něco větší rozměry. Preferují samozřejmě ty z pravého zlata - v tom případě raději nějaké tradiční typy, prachobyčejné kroužky či podivné futuristické tvary na jejich rukou nehledejme. Kamínky, pravé či falešné, jsou vítány. Stejně jako u nás, i v Indii letí obyčejné prstýnky poseté barevnými sklíčky v podobě kamínků. I když Indky chodí ověšeny šperky mnohem více, než my, co se prstýnků týče, bývají spíše umírněné. Hodně žen totiž pracuje v domácnosti a, narozdíl od náramků a jiných šperků, prstýnky přece jen překážejí.
Vychytávky:
Prstýnky s kamínky vhodné k sárí seženete téměř v jakékoliv bižuterii.
RING BRACELET
Indickou specialitkou jsou ale prstýnky spojené s náramkem, které se nosí hlavně pro slavnostnější příležitosti. Typů je hned několik - jsou to klasické "bridal" - jsou na všech pět prstů. Od každého z nich vede bohatě zdobený řetízek. Řetízky se spojují se středovým motivem, umístěným uprostřed hřbetu ruky. Motiv může mít tvar srdíčka, květinky nebo něčeho jiného. Odtud vede řetízek, který se upevní kolem zápěstí. Na podobném principu funguje i prstýnek na jeden prst - od něj vede buď zdobený řetízek, a nebo se ozdoba rozšiřuje do tvaru trojúhelníku.
Vychytávky:
Aby vám prstýnek s náramkem dobře seděl, vězte, že prstýnek bývá většinou stahovací. Můžete si ho přichytit klasicky, ke kořenu prstu, anebo také výš, na druhý článek prstu. Stejně tak řetízek, který upevňujete v místě náramku, bývá variabilní a můžete si ho kolem zápěstí dát napevno nebo volně.
Indky znají dva základní typy náramků, které se samozřejmě mohou kombinovat. Ten častější je vlastně souprava náramků - čuriya. A to je, prosím pěkně, věda. Zapomeňte na to, že si jen tak halabala na ruku navléknete pár tenkých náramků. Existují totiž přísná estetická pravidla. To nejdůležitější - stejné náramky se nosí na obou rukách.
Ale Indky to nemají tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Kromě pouličních hrabáren, kde se ze stovek náramků dají sady vytvořit, se prodávají již sady zkompletované. Ty sestávají z výraznějších, silnějších náramků na okraji a mnoha tenkých náramků uprostřed, vše sladěné do jedné barvy plus zlato nebo stříbro. To ale stačí jen málokteré Indce. Proto si sady různě kompletují a doplňují. Někdy do ní vloží výraznější náramky anebo rovnou smíchají několik sad dohromady. Ale pozor! Barvy musejí vždy přesně ladit k sárí! Způsobů míchání náramků existuje nespočet. Můžete vzít například dvě sady a promíchat je napřekáčku. Mnohem efektněji ale vypadají nápaditější kombinace - náramky z druhé sady se například dají jen doprostřed té první.
Další efektní vychytávkou jsou tzv. džunka, neboli zvonečky. Jsou to nejrůznější přívěsky v podobě zvonečků nebo kamínků, které se zavěšují za ty silnější náramky. Tyto závěsky mohou být také vzájemně propojené.
Speciální místo mají tzv. svatební náramky. Zejména v Bengálsku se dodržuje zvyk, že vdané ženy nosí na každé ruce jeden bílý náramek z mušle a druhý z červeného plastu nebo skla. Podobné náramky ale můžete vidět v celé Indii - existují dokonce i megasady ve vínové a slonovinové barvě, které vdaným ženám pokrývají ruku od zápěstí až po loket.
Vychytávky: Než si bangles koupíte, musíte si je vyzkoušet. Dělá se totiž mnoho velikostí, a jelikož jsou Indky drobnější (nikoliv štíhlejší), mají i užší kosti, takže bangles se dělají průměrně na menší ruku. Při kompletování sad si dejte pozor, aby všechny náramky měly přesně stejnou velikost, jinak se na ruce vzájemně promíchají. Pokud jste šťastnou vlastnicí mnoha náramků, asi brzy narazíte na problém, jak je uskladnit. Existuje mnoho řešení. Můžete je svazovat a mít je v krabičkách. Anebo si můžete vyrobit jednoduchou nástěnku - v pravidlených rozestupech zatlučete hřebíky do prkýnka a na ty pak můžete celé sady věšet. Tato nástěnka může sloužit i jako skladiště ostatních šperků :-)
ZAKOUPIT MŮŽETE ZDE.
Klasické náramky jsou na rozdíl od tenoučkých bangles silnější, bohatě zdobené a osázené kameny. Někdy se přetahují přes ruku stejně jako bangles, většinou ale bývají otevírací. I zde platí, že stejné náramky by se měly nosit na obou rukách. Toto pravidlo ale nedodržuje mládež vyznávající moderní styly oblékání, a pokud i vy vlastníte spíše moderní designer sáríčko, můžete od striktních norem také upustit :-) I kančan náramky můžete různě kombinovat, a také ony mohou být zdobeny přívěšky - džunkami v podobě zvonečků, kamínků či řetízků.
ZAKOUPIT MŮŽETE ZDE.
I když správně by měly nákotníčky nosit jen vdané Indky, jsou tak úžasné, že jimi cinká celá populace. A to je hlavní účel nákotníčků - měly by cinkat. K tomu slouží nesčetně typů rolniček či zvonečků, kterými jsou ozdobené. Dokonce, i když jsou nákotníky ozdobeny dalšími řetízky, kamínky a mnoha jinými maličkostmi, vždy se najde alespoň jediná rolnička, aby zvonivý účel splnila. Samozřejmostí jsou stejné nákotníčky na obou nohách. Příslušnice rádžasthánských a gudžaráthských kmenů často nosí obří nákotníčky z pravého stříbra v podobě velkých válců. Schraňují tak rodinný majetek. Tanečnice tradičních tanců, ať už kathaku, oddisi, kuchipudi, bharatnatyam či jiných, používají meganákotníky, čili ghunguru. Je to vlastně několik řad velkých rolniček, jejichž zvuk je při tanci součástí hudebního doprovodu.
Vychytávky: pokud chcete působit autenticky, nezapomeňte, že Indky nosí nákotníčky volně, tedy pod kotníky. Vypadá to hezky a opticky to nohu prodlužuje. Zapomeňte tedy na moderní těsné nákotníky z bižuterie.
ZAKOUPIT MŮŽETE ZDE.
Dalším znakem vdané ženy je prstýnek na noze, jeho nasazování je přímo součástí svatebního obřadu. I tuto tradici Indky dodržují velice rády a často mívají prstýnky ozdobené více nohy, než ruce. Prstýnky bývají jednoduché, většinou s ozdobnou ploškou nahoře.
Vychytávky: pokud máte pěkný prstýnek a je stahovací, můžete si ho klidně dát na nohu.