S miminem v Indii
I když o cestování do Indie byly popsány stohy papíru, informací o tom, co v Indii s dítětem, potažmo s miminem, jaksi chybějí a často nezbývá, než vyzvídat po známých. Protože se mi poštěstilo s miminy v Indii několikrát pobýt, rozhodla jsem se popsat své subjektivní zkušenosti i zkušenosti některých mých kamarádek, abych tak pomohla těm, kterým by se tyto informace mohly hodit. Podotýkám a zdůrazňuji, že nic není stoprocentní (a to platí zejména v Indii) a pokud vy sami máte jiný názor nebo jinou zkušenost, budeme jen rádi, když se s námi podělíte v diskuzi pod článkem.
PŘED CESTOU
Očkování
Očkovat či neočkovat - toto je otázka jak pro dospělého, tak pro dítě. Jsou zastánci naočkování proti všemu, co existuje, jiní zase tvrdí, že očkování oslabuje imunitu a staly se případy, kdy někdo nemoc dostal i navzdory očkování. Existuje také homeopatické očkování bez nežádoucích účinků, ale i to má své zastánce i odpůrce. Očkování je hodně ožehavá otázka a záleží především na osobním rozhodnutí. Bližší info dostanete na hygienických stanicích nebo v nemocnicích na oddělení cestovní medicíny.
Letenky
Dítě do dvou let platí jen zlomek ceny letenky, dítě od dvou let její větší část. Když si budete letenku vybírat, nezapomeňte k ceně za dítě přihlédnout - i velmi levná letenka se tak může prodražit. Zatímco s jedněmi aerolinkami mimino letí za čtyři stovky, s jinými to může být i šest tisíc. Nezapomeňte také, že jedno dítě do dvou let musí letět v doprovodu jedné dospělé osoby - nemůžete si tedy vzít mimina dvě, musí s vámi letět někdo další. Nezapomeňte, že už při koupi letenky si můžete předrezervovat místo v letadle!
Formality
Jak jistě víte, do Indie je potřeba vízum. Doba, na kterou se vydává, se neustále mění, stejně tak i dokumenty, které k jeho získání potřebujete. V době psaní tohoto článku platí asi nejpřísnější režim - vízum se vydává jen na jeden vstup a jen na dobu 3 měsíců. Na další vízum si musíte počkat měsíc po vypršení platnosti víza prvního. V každém případě je dobré se informovat o aktuální situaci přímo na stránkách ambasády www.india.cz anebo na ambasádě osobně.. Obecně trvá jeho vyřízení týden a potřebujete pas, vyplněnou žádost, fotografii a potvrzení o registraci obousměrného letu. Pokud máte dítě, může mít svůj vlastní pas a vlastní vízum, pokud je ale uvedeno ve vašem pase, stačí, když si ho do víza necháte připsat. V tomto případě nezapomeňte poznámku o dítěti uvést do žádosti, úředníkovi na ambasádě tuto skutečnost patřičně zdůraznit a hlavně si zapsání dítěte nezapomeňte zkotrolovat!!! Známí byli vráceni z Ruzyňského letiště právě proto, že jim dítě na vízu chybělo (v pase nikoliv) a nebylo by jim povoleno vstoupit na území Indie.
CO S SEBOU A CO V INDII SEŽENETE
Relativně hodně věcí pro mimina se dá koupit i v Indii, ne vše ale v odpovídající kvalitě.
Sušené mléko
Lze sehnat v každém větším městě. Asi nejrozšířenější je Lactogen od Nestlé. Prodává se většinou v plechovkách (stejná velikost jako naše, např. Beba nebo Nutrilon) a stojí přibližně 90 korun. K dostání je jednička a téměř vždy i dvojka, vyjímečně i trojka. Dávkování je plus mínus stejné jako u českých sušených mlék. Alespoň dle chuťové zkoušky se jedná o nic moc kvalitu, já osobně jsem si na delší pobyt vždy vozila Nutrilony, abych to střídala a nebyla závilá jen na indických živinách :-) Asi nemusím podotýkat, že míchat pouze s balenou vodou.
Plínky
Jednorázovky se také dají koupit v každém větším městě a na indické poměry jsou pekelně drahé. Jeden kus vás v přepočtu vyjde asi na 7 korun. Nejvíce se prodávají Pampers a Huggies - ale pozor! Koupit je můžete ve dvou naprosto rozdílných kvalitách. Tu první, "indickou", poznáte jednoduše - většinou se prodávají po 3 - 10 kusech. Zejména s Huggies jsem vždy měla velké problémy - dobrá třetina z nich se roztrhala ještě dřív, než jsem ji vůbec stihla na dítě instalovat. Také mnohem více způsobují opruzeniny, protože jsou neprodyšné (týká se to i Pampers). Ve velkých městech a lepších obchodech se ale dají sehnat plínky vyrobené patrně pro Dubaj a spol. Prodávají se ve velkých baleních, na jaká jsme zvyklé zde v Čechách, a zcela odpovídají i svojí kvalitou. A kupodivu vyjdou cenově úplně stejně jako ty méně kvalitní. Při koupi si ale dejte pozor! Huggies i jiné firmy prodávají plínkové vložky (je to něco jako dámská vložka, která se dává do látkové plínky). Často vám budou neznalými nebo vykutálenými prodavači podstrkovány jako normální plíny.
Dětská výživa (přesnídávky)
V životě jsem neviděla a neslyšela...
Lahvičky, dudlíky a spol.
Popravdě toto zboží jsem viděla pouze v Singapur Shopech (viz "Hračky"). Pravděpodobně se ale dají sehnat v horší kvalitě i běžně, doporučovala bych se zeptat v domácích potřebách prodávajících plasty. Výjimkou jsou malé plastové lžičky či misky, které seženete úplně všude.
Hračky
Ty seženete v Indii na každém rohu, ovšem přehnanou kvalitu nebo nedejbože atesty nečekejte. Máme rekord - jedno letadélko za šedesát rupií se nám rozpadlo na kousky (samozřejmě velmi nebezpečné) do deseti minut. To byla smůla. Někdy ale naopak máte neskutečné štěstí a za naprosto zanedbatelný peníz pořídíte hračku, kterou dítě rádo zařadí mezi nejoblíbenější (nám se osvědčily plastové bubínky na tyčce ve stylu damaru, které prodávají žebračky na každém rohu). Ve větších městech ale existují i nákupní zóny, kde dostanete hračky západní kvality (včetně Barbín a Lega) - často je to zboží dovážené ze Singapuru (například Tyagaraj Road v Chennai je jich plná).
Kočárky a nosičky
Nekoupíte. Kočárky se v Indii nepoužívají vůbec a pokud jste v nouzi a potřebujete zakoupit nosičku, musíte se pořádně rozhlížet a možná uvidíte Indku s červenou nosičkou na dítě (jedna z milionu) a můžete se jí zeptat, kde ji koupila. Za celý život jsem je v Indii viděla asi 5x (a všechny byly červené).
Ovoce, zelenina
Pokud chcete svému dítku připravovat čerstvé jídlo nebo přesnídávky, je pro vás Indie rájem. Banány seženete za hubičku kdekoliv, pomeranče nebo mausambi na džusík také. Pokud jste se rozhodli si sami vařit, není nejmenší problém. Vařič si můžete často jen pronajmout a plynová bomba stojí asi stovku (prázdná se vrací). Kuchařské náčiní nakoupíte za pár kaček kdekoliv, stejně tak koření či jakoukoliv zeleninu, rýži a mouku. Jablka se dají sehnat téměř všude, zaplatíte za ně ale mnohem více než v Čechách a navíc bývají hnusná - doporučuji ta dovezená z Číny. Stejně tak kupované džusy mají podivnou chemickou pachuť.
Mléko
Mléko, které se prodává v Indii, je zásadně neupravované a čerstvé. Nikoliv ale zaručeně kravské. Velmi často se míchá s mlékem buvolím (v poměru často nepříznivém) a navíc se ředí vodou (často z kohoutku). V některých případech se prý míchá i s mlékem těch zvířat, která toho nemají s krávou mnoho společného... To stejné platí pro jogurty a sýry. Mléko a spol. se prodává do igelitových pytlíků u mlékařů, nebo, pokud někde zůstáváte déle, můžete si domluvit pravidelné dodávky mléka od místního mlékaře. V obou případech rozhodně nutno převařit.
Kosmetika, prsní vložky atd...
Přímo krém na opruzeniny jsem nevypátrala, zato se dá najít občas něco s kalciem, což může v případě tohoto problému pomoci. Účinné krémy si ale zásadně vozím z Čech. Ostatní věci se ale dají v Indii sehnat v pohodě - dětské mýdlo kupovat nemusíte, značková santálová mýdla jsou dostatečně jemná. Známá a všude sehnatelná značka Himalaya začala dělat "dětský dárkový kufřík" se základními produkty - šampon, olej, krém a ještě něco :-), vše jde koupit i samostatně.
Oblečení
Seženete úplně v pohodě a za fantastické ceny. Pokud jste zvyklí na bodíčka, tak ta v Indii moc nejedou (i když při troše štěstí se sehnat dají). Jinak se tržiště pěkným oblečením pro kluky a holky doslova hemží. Nic indického tradičního ale nečekejte, drtivá většina je v čistě evropském stylu. Pokud chcete děti do nějakého toho indického hávu zahalit, musíte trošku hledat. Chlapecké kurti-pajama a dětská pandžábí nebo sukýnky s topy lze sehnat už od nejmenších velikostí. Ovšem pozor! Pokud jedete do Indie v zimě, věřte, že hlavně na severu bude kosa opravdu pořádná. Nebojte se zabalit kompletní zimní výbavu, užijete ji. Kvalitní zimní oblečení v Indii nejde sehnat ani pro dospělé, natož pro děti. Zato bryndáčky seženete za pár kaček na každém rohu.
CESTA
Cesta na letiště
Pokud se budete na letiště dopravovat taxíkem, vězte, že většinapo vás dětskou autosedačku chtít nebude, ale můžete si ji za cca 200,- objednat.
Odbavení, bezpečnostní kontrola, nástup do letadla
Obecně platí, že s miminem máte přednost. Rozhodně to platí při nástupu do letadla, kdy první nastupují hendikepovaní a rodiny s dětmi (to zamená že i když je vás víc s dítětem, můžete nastoupit všichni). I pokud přijdete kdykoliv během nástupu, můžete si drze stoupnout na začátek fronty a budete bez problémů vpuštěni. U odbavení či při bezpečnostní kontrole toto pravidlo drhne, záleží na lidech. Pokud spěcháte, nebojte se svého práva využít a stoupněte si rovnou dopředu :-) Při odbavení si nezapomeňte vyžádat vybrané sedadlo - s malými dětmi například nemá cenu sedět u okýnka, naopak oceníte uličku a možnost volně se procházet, či příšeru vypustit a ponechat jí volný pohyb. Úplně nejlepší je samozřejmě první řada - nejen, že je před sedadly relativně hodně místa, ale při dlouhých letech vám na mimino (myslím do 10 kg) půjčí i závěsnou postýlku, do které ho můžete odložit.
Letiště
Téměř všechna evropská letiště mají své dětské koutky a některé jsou vybavené naprosto skvěle. Pokud čekáte delší dobu na odlet, rozhodně se vyplatí zapátrat po plánku letiště a udělat si k němu zacházku.
Letadlo
Jak jsme již psali, dobře vybrané sedadlo může být klíčem ke snadno zvládnuté cestě. I když si místo rezervujete už při koupi letenky, může se stát, že nějakým záhadným způsobem se na vás nedostane. V takových případech můžete požádat o pomoc letušky - když vidí, v jaké jste situaci, mohou cestující sedící na "vašich" místech požádat, aby si sedli jinam. Je to ale o štěstí a o náhodě. Říká se, že malé děti mohou mít bolesti hlavně při vzletu a přistání. Osobně jsem to viděla spíše jen v případech, kdy byla děcka nachlazená a zahleněná, jinak změny tlaku snášela bezvadně. Drtivá většina letů do Indie probíhá plus mínus v noci, je tedy dobrá šance, že vaše ratolest let prospí. Pokud cestujete s batoletem, nesmíte zapomenout vzít si sebou vešekeré jídlo na cestu a raději i rezervu navíc pro případ, že byste zmeškali spoj a byli nuceni nocovat v městě přestupu. Jediné aerolinky, které mi vždy poskytly balíček s dětskou výživou, byly České Aerolinie, jinak ani ťuk. Pokud je vaše díte již schopné sledovat pohádky, vyberte si aerolinie, které nabízejí bohatší palubní zábavu, cestou to rozhodně oceníte. osobně doporučuji Emirates.
Imigrační
Když vystoupíte z letadla, procházíte pasovou kontrolou, kde odevzdáváte vyplněný formulář se všemi možnými údaji, který dostanete většinou v letadle. Musíte mít jeden zvlášť i pro dítě.
V INDII
Doprava
Že v Indii autosedačky neexistují, snad nemusím ani dodávat. Pokud si, znajíce poměrů na indických silnicích, s sebou nějakou vezmete, není záruka, že narazíte na auto, které bude mít bezpečnostní pásy i na zadních sedačkách. I přesto je ale auto (předplacené taxíky i s řidičem vás vyjdou jen na zlomek toho, co taxík v Čechách) jedním z nejpohodlnějších způsobů přepravy na kratší či středně dlouhé vzdálenosti. Na ty dlouhé rozhodně doporučujeme letadlo. Vzhledem k boomu nízkonákladových společností seženete například letenku Dillí - Kalkata jen o pár stovek dráž, než stojí jízdenka vlakem. Pokud ale budete chtít po Indii cestovat, cestě vlakem se asi nevyhnete. Nemusí to být tak špatné, dobře si ale zvolte, jaký lístek si kupujete. Zejména na cesty delší než hodinu dvě jsou nejvhodnější tzv. sleepery - ty mohou být ac nebo non ac (klimatizace či bez). Klimatizované mají druhou třídu dvě postele nad sebou a třetí tři. V neklimatizovaných jsou v druhé třídě tři postele. V klimatizovaných vlacích si můžete za cca 30 rupií pronajmout ložní soupravu. Výhodou je, že i pokud cestujete přes den, máte de facto dostatek místa a navíc pokud mimčo spí, můžete se s ním třeba i uchýlit na horní postel, která zůstává fuknční i přes den, a taky se natáhnout. Během dne místenky příliš neplatí, a tak se rodiny vzájemně navštěvují, lidi chodí sem a tam (pozor na zloděje, co není přivázané, to zmizí), takže můžete objevit celou prázdnou lavici v relativně narvaném vlaku. Autobus doporučuji jen jako nejposlednější variantu. Je známo, že Indové jsou velmi skladní, takže tam, kde si sedne pět Evropanů, se bez potíží namačká deset Indů. Autobusy tedy často mají dvě a tři, a někdy dokonce tři a tři, sedadla, bývají navíc často přeplněné. Tzv. Luxury buses víceméně znamená, že máte toho místa o trošku více, ale na delší dobu, než je hodinka dvě, se cesta může proměnit v hotové peklo. Místní dopravu většinou tvoří rikši. Zatím všechna mimina, co jsem viděla, jízdu rikšou přímo zbožňovala, někteří zoufalí rodiče prý rikši používali jako zaručený lék proti dětské nespavosti...
Strava
De facto si můžete vybrat dvě varianty - sami si vařit nebo se stravovat veřejně. První možnost není tak složitá, jak se zdá. Kdekoliv si můžete půjčit plynovou bombu a většinou je k zapůjčení i malý vařič, hrnce a náčiní na vaření stojí pakatel. Zelenina a ostatní suroviny jsou také dostupné všude. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, doporučuji volit lepší restaurace a hlavně ty, které vám bez problémů na požádání připraví jídlo opravdu nekořeněné (často se setkáte s jevem, že při požadavku no spicy sice uberou čilli, ale přidají všeho ostatního). Já osobně sebou vždy tahám vydatnou zásobu dětských výživ - když holt ta restaurace nevyjde nebo na cesty - ideální. Co se svačinek týče, úplně všude se dají koupit nejrůznější keksíky a sušenky, většinou chutnají výborně, děcka také většinou milují všudypřítomné banány. Uplatnila jsem také tyčový mixer, dovezený z domu, kterým jsem připravovala kašovité svačinky z ovoce z trhu.
Ubytování
Musím se přiznat, že díky miminu jsem za hotely utratila mnohem víc, než normálně. Většinou jsem platila cca 1000 rs za noc, což je opravdu hodně, ale je to hranice, kdy člověk může očekávat téměř úplnou čistotu, denně nové povlečení, důkladný úklid... Ale samozřejmě pokud chcete ušetřit, můžete vzít i levný pokoj a řádně ho vysmýčit. Počítejte ale s tím, že se setkáte i se stoletou špínou. A ještě ke klimatizaci - miminům obecně dělají celkem špatné stropní větrníky (jsou pak nachlazená). V létě je tedy klimatizace nutnost, ale samozřejmě musíte dát pozor, aby nebylo příliš chladno nebo aby studený vzduch nešel přímo na dítě (většina klimatizací má směrovatelný proud vzduchu, většinou stačí obrátit ho směrem ke stropu. V zimě naopak doporučuji najít hotel, který vám za příplatek poskytne elektrická kamínka.
Indové a Indky
Budou vaše dítě milovat. Čím bělejší, tím lepší. I když na bílé tváře jsou v dnešní době zvyklí, vidět bílé dítě je pro ně zážitek. A protože každá Indka je srdcem i duší především matka, bude chtít tuto náklonnost vašemu dítěti projevit. Takže dítě vám budou Indky (ale kupodivu i Indové) brát z náruče, vzájemně si ho mezi sebou předávat či odnášet neznámo kam, aby ho mohli ukázat svým přátelům či zbytku rodiny. Někdy to může být pěkně stresující, někdy vám to naopak vytvoří chvilku odpočinku k nezaplacení - například když si s miminem začne hrát číšník v restauraci a vy se můžete v klidu najíst... Samozřejmě používejte zdravý rozum - pokud vám budou chtít na dítě sahat osoby působící zanedbaně a špinavě, nestyďte se je odbýt výrazem Hath! Nebo Haath mat lagao...
Zvířata
Psi - nejsou zvyklí, že by se k nim někdo přibližoval a hladil je (mohou být vyjímky). V takovém případě mají tendenci kousat. Naopak dotěrného psa lehce odeženete hlasitým "hath!", případně náznakem kopnutí.
Kočky - jsou plaché a téměř vždy plné parazitů a breberek. Nedoporučuji se přibližovat.
Velbloudi - plivou.
Krávy - jsou neškodné, jen někdy, když se jim zdá, že nemají prostor (v tlačenici), mohou mít tendenci nabírat na rohy. To poznáte jednoduše - kráva před tímto aktem skloní hlavu. Takže skloněná hlava - raději rychle pryč. Krávy k kravínech (góšalách) bývají krotké a nechají se od dětí hladit.
Opice - v Indii potkáte dva druhy opic. Malí hnědí makakové kradou, jsou agresivní a děti od nich držte rozhodně dál. Jejich pokus o sblížení nebo bližší prozkoumání si mohou vyložit jako útok a ošklivě pokousat. Pokud se to stane, pak stejně, jako při pokousání psem, je nutné okamžitě navštívit lékaře a nechat se očkovat proti vzteklině. V Indii je totiž velmi rozšířená. Dalším druhem opic jsou velcí hulmani (hanumani) s černým obličejem. Pokud se k nim člověk (mimino) úplně nepřiblíží, jsou naprosto neškodní.
Vrány - kradou volně ležící pamlsky a kousky ovoce.
Lékaři
Při jakýchkoliv potížích je nejlepší se vypravit do nemocnice, kde je vždy dětšký lékař. Je dobré si před odletem vyžádat od pojišťovny seznam nemocnic, se kterými mají smlouvu. I když vám pravděpodobně kromě nejakutnějších případů ošetření neproplatí, dozvíte se, které nemocnice jsou považovány za solidní. Rozdíl mezi dobrou nemocnicí na úrovni a charitativní nemocnicí pro chudé může být skutečně obrovský. Při úrazu nebo jiné vážné situaci až na vyjímky zapomeňte na sanitku - do nemocnice se musíte dopravit sami. Léky se dají v Indii koupit na každém rohu, volně prodejné jsou dokonce i prášky na spaní či antibiotika.
POROD V INDII
Ano, v Indii klidně můžete i rodit. Pokud jste se k tomu z nějakého důvodu rozhodla, je dobré vědět několik faktů. V Indii samozřejmě existují nemocnice, které jsou na úrovni našich západních. I když možná máte o Indii představy, že je to země přírodní, ájurvédská a nevím co ještě, k porodům se tam přistupuje, jak bychom asi řekli u nás, postaru. To znamená, že pokud se vám v den, na kdy vám byl porod vypočítán, nedostaví kontrakce, začnou se vyvolávat uměle. Koneckonců různé vitamínové a podpůrné injekce vám budou vnucovány už při předběžných kontrolách. O nějakém přiložení dítěte hned po porodu k prsu si rovněž můžete nechat jen zdát, v některých porodnicích ho třeba ani následující dny neuvidíte. Nebojte, hlady neumře, snaživé sestřičky už do něj dvě hodiny po porodu budou lžící cpát umělou výživu :-) Doporučuji vám tedy hodně důkladné vybírání zařízení, kde chcete svůj porod provést a vážně berte i osobní doporučení a zkušenosti. Když se dítě narodí, tak s rodným listem půjdete na českou ambasádu, která vám vystaví dočasný cestovní doklad pro dítě, nebo vám ho zapíše do pasu. Dle některých informací je pak nutné jít i na imigrační a dítě si nechat zapsat do víza. To vám umožní s dítětem z Indie odletět.