Jak obléct polosárí?

Úvod O polosáríJak obléct polosárí?
 

Několik způsobů, jak nosit polosárí - tradičně, netradičně i odvážně...

 

1. UVÁZÁNÍ ZAVINOVACÍ SUKNĚ - základ pro všechny typy vázání. Pokud máte sukni, která se stahuje na provázek, obléknete a zavážete ji tak, aby seděla pevně v pase, ale aby neškrtila.


(Pokud máte polosárí na provázek nebo provázek a zip, jen utáhnete v pase nebo pod ním, jak je libo).

Nastavíme si sukni tak, aby se nám po zamotání rozevírala na boku a směrem dozadu Spodní šňůrku vyvedeme otvorem v pásku, který se většinou nalézá pod jedním z poutek. Obě šňůrky protáhneme tolika poutky, kolika to jde.
     
   
  Zavážeme a znovu zkontrolujeme, jestli se sukně rozevírá směrem dozadu (aby se neotevírala při chůzi).  
 

2. STYL ULTI


Je tradiční v jižní Indii. Přesně v tomto stylu se nosí tamilské a andhra-pradéšské pavada-davani a také kéralská mundu (liší se jen spodní částí - zatímco pavady jsou ušité a nezavinovací, mundu má naopak spodní část jen jako jednoduchou látku zavázanou kolem těla).

Vezmeme dhupattu a zkontrolujeme rub a líc. Dhupatta se v ruce naskládá sklady širokými cca 15 centimetrů. Celá dhupatta by měla být dlouhým pruhem látky složeným jako harmonika.
     
Přehodíme přes levé rameno. Přední část by měla být o něco delší, než ta sahající dozadu. Na rameni můžeme přichytit zavíracím špendlíkem. Vezmeme okraj dhupatty, který vede blíže ke krku a vedeme ji pod pravým ramenem dozadu.
     
Cíp obtočíme úplně kolem dokola až dopředu. Vepředu cíp zasuneme do sukně.. A takto vypadá hotové polosárí.
 

3. STYL SIDDHI


je tradičním způsobem vázání polosárí v severní Indii - nosí se zejména v Gudžarátu a Rádžasthánu, kde se polosárím říká ghagra-odhni.

Vezmeme dhupattu a zkontrolujeme rub a líc. Dhupatta se v ruce naskládá sklady širokými cca 15 centimetrů. Celá dhupatta by měla být dlouhým pruhem látky složeným jako harmonika.
     
Dhupattu si přehodíme přes pravé rameno, přední část je výrazně kratší, než ta zadní. Na rameni přišpendlíme a vezmeme cíp okraje, který vede blíže kolem krku. Tento cíp vedeme pod levou paží až dozadu, kde ho zastrčíme do sukně, POD předchozí vrstvu.
     
   
  Takto vypadá správně uvázané polosárí.  
   
4. CO JINÉHO S POLOSÁRÍM UDĚLAT?  
Přehodit si dhupattu přes hlavu jako závoj - bavlněné drží na vlasech lépe, stejně ale asi budete potřebovat vlásenku. Dhupattu můžete nosit i elegantně přehozenou přes ruce jako pléd. Tento elegantní způsob nošení dhupatty Indky často používají při nošení pandžábí. Bavlněná dhupatta obdivuhodně drží i v této pozici.
     
Nejčastější způsob nošení dhupatty k pandžábí - složit do proužku a pod krkem přehnout. Skvěle vypadá i k tričku nebo halence. Jako šála - hezky po evropsku, evropské oblečení coby doplněk rozhodně není na závadu. Jako pás - skvěle se hodí na břišní tance či bollywood...
 

 


 A JAK UVÁZAT KASAVU MUNDU?

 

Mundu je vlastně typ polosárí, který se tradičně nosí v jihoindické Kérale. Oděv je stejný jak pro muže, tak pro ženy, jen se váže jiným způsobem. Tradičními pro ně jsou nebělená přírodní bavlna a zlaté zari - to bývá často doplňováno barevnými proužky a u žen i výšivkami. Oficiální název je kasavu mundu, říká se mu ale také lungi či dokonce dhoti. Hlavní oblastí, kde se tyto tradiční kroje tkají, je Balarampuram. Spodní část může mít dvě velikosti - kolem 2 metrů či kolem 4 metrů. Horní část je vždy stejná a mívá rozměry běžné dhupatty (2,25 x 1,10), nebo o něco větší.

Oblečte si spodničku. Změřte si, jak je spodní část mundu dlouhá. Pokud je kolem 2 metrů, váže se jako jedna vrstva. Pokud máte delší variantu, můžete vázat dvojitě, nebo ponechat více látky na sklady. Mundu začínáte zastrkávat na levém boku - začínáte ještě trošku více vzadu, než když si oblékáte sárí. Začnete se otáčet proti směru hodinových ručiček a horní část mundu si zastrkáváte za spodničku tak, aby vám vyhovovala délka.
     
Otočíte se o celých 360° a pokračujete ještě kousek dále, až skončíte pod pupíkem. Ujistěte se, že všechna látka, kterou jste dosud použili, je zastrkána do spodničky. Nyní začínáte skládat sklady. Ty se dělají jinak, než na sárí. Jako první věc vezměte úplný konec látky. Pravou rukou držte horní roh a levou držte látku asi 30 cm od něj tak, aby ozdobný proužek byl uprotřed mezi oběma rukama. Pak začněte skládat klasickou harmoniku - přibírejte jeden sklad velde druhého, až vám nebude zbývat žádná látka.
     
Sklady si zastrčte tak, aby byl proužek přesně pod pupíkem. Nyní vezměte dhupattu. Její prostřední část poskládejte do asi 10 - 15 cm širokého proužku. Na horní straně by měl být okraj nalevo.
     
Dhupattu si v naskládaném místě položte přes rameno a zašpendlete k čoli. Spodní okraj veďte pod pravou paži. Protáhněte pod částí visící z ramene a veďte dopředu.
     
   
  Cíp, který sahá až k pupíku, zastrčte do spodničky. A máte hotovo :-)

 

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2025 © Ganga