FAQ
- Není sárí spojeno s nějakým konkrétním náboženstvím?
Kupodivu není. Nešitý oděv se tradičně nosil v různých kulturách, tu indickou nevyjímaje. I když sárí jako takové vděčí za svůj vznik hinduismu, nosí ho i zastánkyně ostatních indických náboženství - křesťanky a muslimky v jižní Indii (muslimky si přes ně na veřejnosti berou niquab), zoroastriánky v Gudžaráthu a džainistky po celé Indii. V Nepálu a na Srí Lance nosí sárí i buddhistky. Jediný, kdo sárí skutečně nenosí, jsou sikhské ženy.
- Sluší sárí i Evropankám nebo jen Indkám?
Pokud si prohlédnete několik indických eshopů se sárí, zjistíte, že evropské modelky v nich mají čím dál větší uplatnění. Patrně někoho přestalo bavit hledat Indky s co nejbělostnější pletí (indický ideál krásy) a namotal sárí na indicky vyhlížející Evropanku. A mělo to úspěch - nyní se už západní původ modelek nijak netají a sárí se běžně fotí i na blondýnkách. Což by se samozřejmě nedělo, kdyby v něm nevypadaly skvěle.
- Co když se mě někdo zeptá, proč nosím sárí, když nejsem Indka?
Odpověď je jednoduchá - proč máte na sobě džíny, když nejste kovboj? :-)
- Jak reagují na Evropanku v sárí Indové? Neuráží je to?
Kdepak, spíš naopak. V podstatě jde Indy rozdělit na dvě skupiny:
a) Ind ignorující - Ind okatě dávající najevo, že zde, na západě, se cítí být zápaďanem a cokoliv indické je pod jeho úroveň.
b) Ind nadšený, popřípadě veselý - Ind, který oceňuje, že se nám něco indického líbí. Takový si vás možná bude chtít fotit, bude se vás ptát a případně vás pozve na rande.
- Měla bych něco vědět o Indii, když mám na sobě sárí?
Rozhodně to není žádná povinnost - lidé nosí náušnice z Peru a náramky z Keni bez toho, že by nějak studovali kulturní pozadí těchto výrobků. Je ale možné, že se s nějakými dotazy setkáte - je tedy dobré mít v kapse alespoň pár zákadních informací, zejména co se sárí týče.
- Je pravda, že Indkám do sárí někdo pomáhá, protože je složité si ho uvázat?
To může být pravda pro nějaké slavnostní příležitosti, kdy je vyžadován naprosto dokonalý úvaz, nebo také v případě, že se do sárí obléká Indka, která jinak nosí jen džíny či pandžábí. Pro běžné nošení se samozřejmě Indky do sárí oblékají samy. Ze začátku to chce získat jistý grif (napoprvé si asi sárí dokonale neuvážete), pak už to jde samo.
- Nespadne to ze mě?
Nespadne - jako pojistky mohou posloužit dva zavírací špěndlíky - jeden na skladech na rameni a druhý ve skladech na bříšku. Pak je sárí prostě nerozmotatelné.
- Budu v tom umět chodit?
Pokud jste zvyklá na dlouhé sukně, tak zcela bez problémů. Ten, kdo na ně není zvyklý, bude možná potřebovat trošku tréninku. V podstatě jediné, co je potřeba, je dostat z hlavy přesvědčení - které je nám v dnešní kalhotové době často vštěpováno - že v dlouhé sukni se špatně chodí. Je to úplný nesmysl. Pokud se v sárí necítíte úplně jistá, můžete v něm strávit několik dní doma. Tak se v něm pěkně zabydlíte a za chvíli se v něm budete cítit jako v druhé kůži.
- Lze sárí uvázat i z běžné látky koupené v metráži?
Velmi těžko. Jednak má většina evropské metráže šířku 140 cm, což už je na sárí příliš. Hlavně to jsou ale jiné materiály - látky většinou bývají těžší, trčivější a prostě se nenosí tak dobře. Když ale budete hledat, třeba budete mít štěstí. S finanční úsporou ale nepočítejte - metr sárí v "základní" cenové relaci vyjde lehce přes sto korun.
- Existují nějaká další využití sárí?
Samozřejmě. Sárí vám může posloužit jako látka na šaty, halenku či orientální kostým. Sárí se též skvěle vyjímá jako bytvá dekorace - ať už si z něj uděláte závěsy, ubrus, nebo stínítko na lampu.
- Znamenají něco barvy sárí?
Původně ano, dnes si z toho nikdo velkou hlavu nedělá. Jediné, co doposud Indkám dělá trošku problém, je indigově modrá, protože ta tradičně příslušela nejnižším kastám. V původním významu barvy znamenají toto:
Bílá - barva čistoty. Nosí ji jak indické jeptišky, tak vdovy, od kterých se čeká, že budou žít zbožným životem. Není to barva smutku, jak se často traduje - například pohřby, při kterých se používá, jsou považovány za "očistu" zemřelého ohněm a jeho osvobození, nejsou vnímány tak negativně, jako u nás. V některých částech jižní Indie je dokonce bílá svatební barvou.
Žlutá - žluté oděvy se dříve barvily kurkumou, která je všeobecně považována za příznivý symbol. Žlutou nosí nejčastěji ženy po narození dítěte, aby jim přinesla štěstí a zastrašila všehno zlé. Žlutá sárí si často berou jako talisman kdykoliv, když potřebují, aby jim něco klaplo. Žlutá je také barvou jara.
Oranžová - se někdy považuje za stejnou barvu, jako žlutá. Čistě oranžové sárí bez výrazných ozdob je vhodné pro světice a jeptišky.
Červená, vínová, růžová - byla vždy barvou královen a šlechtičen, proto se dodnes odstínu svítivě růžové říká "rani" neboli královna. Červená je samozřejmě typickou svatební barvou a neobejde se bez ní žádná nevěsta.
Zelená - sytě zelená je barvou islámu. A protože sárí nosí hlavně hinduistky, nejčastějším a nejoblíbenějším zeleným odstínem je olivová, které v Indii říkají mehendi, neboli barva přírodní henny. Ta se totiž považuje za velmi příznivou a štěstí nosící.
Modrá - jak jsme již psali, indigově modrou nosily nejníže postavené ženy - takzvané nedotknutelené neboli šúdrání. Dodnes si příliš nenašla cestu do indických šatníků - mnohem oblíbenější jsou azurové a tyrkysové tóny.
Černá - se nepovažuje za příliš příznivou barvu, černá sárí pro běžné nošení jsou spíše módním výstřelkem posledních let. Hodně se ale nosí v Bengálsku, neb černou mají v oblibě uctívači bohyně Kálí a tantrici a do černého se často halí jak muži, tak ženy.
Proč sárí?
Jak si vybrat sárí?
Jak si obléct sárí?
Jak se starat o sárí?
FAQ